Základom povinnej výbavy v aute je lekárnička. Tu si treba dať pozor na častú chybu, musí ísť o autolekárničku, nie o lekárničku určenú pre motocykle.
Na rozdiel od minulosti platí, že po novom sa už nepozerá na dobu jej exspirácie, ktorá je štandardne 4 roky. V prípade, že máte v aute lekárničku, ktorá je staršia, nemusíte ju vyhadzovať, pokiaľ je jej obsah komplexný, nerozbalený a nepoužitý.
Druhou časťou povinnej výbavy musí byť výstražný trojuholník. Aj v tomto prípade platí, že sa musí jednať o homologizovaný a funkčný reflexný trojuholník, ktorý musí byť v ochrannom obale, alebo ak obal nemáte, musí byť inak zabezpečený voči poškodeniu. V prípade poruchy alebo núdzového státia ste povinný ho použiť.
Nezabudnite, že pre jeho použitie platia osobitné pravidlá v meste, mimo mesta a na diaľnici. Štandardne treba trojuholník umiestniť na pravom okraji vozovky minimálne 50 metrov pred vozidlom, na diaľnici je táto vzdialenosť minimálne 100 metrov.
Treťou súčasťou povinnej výbavy je bezpečnostný reflexný odev. Môže ísť o nohavice, bundu, plášť alebo vestu, vyhláška v tomto nestanovuje konkrétny druh. Platí však, že odev môže mať len jednu z troch schválených fluorescenčných farieb a to žltú, červenú alebo oranžovo červenú. Musí byť tiež v dosahu zo sedadla vodiča.
Kým vyššie vymenované veci pozná väčšina motoristov z povinnej výbavy aj z minulosti, nasledujúce riadky možno väčšinu z vás prekvapia. Vyhláška o prevádzke vozidiel v cestnej premávke totiž stanovuje povinnosť mať v aute náhradné koleso.
Áno, presne tak, súčasťou povinnej výbavy pre osobné motorové vozidlá musí byť náhradný disk s obutou pneumatikou predpísaného druhu, typu a rozmeru.
Spolu s náhradným kolesom musíte so sebou mať aj výbavu nevyhnutnú na jeho výmenu, čiže zdvihák, kľúč na matice a v prípade potreby aj náhradné skrutky kolies. Pochopiteľne, vyhláška pozná aj výnimky z tejto povinnosti, ktoré sa týkajú tak osobných motorových vozidiel, ako aj mestských autobusov alebo nákladných vozidiel.
Ak ide o osobné vozidlá, povinnosť mať so sebou rezervné koleso neplatí, pokiaľ máte na aute obuté pneumatiky s technológiou, ktorá umožňuje jazdu aj po defekte, čiže tzv. Run-flat. Pneumatiky zároveň musia byť vybavené indikáciou defektu.
Druhou výnimkou je situácia, ak so sebou máte ako súčasť doplnkovej výbavy vozidla prostriedky na opravu poškodenej pneumatiky bez nutnosti jej demontáže. Ide typicky o špeciálne spreje, ktoré dokážu po aplikácii cez vzduchový ventil pneumatiky vytvoriť v jej vnútri film, ktorý zacelí defekt a umožní jej dočasné použitie.
Ak ide o pneumatiky, nielen u nás platí povinnosť použiť v zimnom období pneumatiky s dezénom uspôsobeným pre jazdu pri nízkej teplote, na snehu alebo na ľade. Vyhláška, ktorá sa týka územia Slovenskej republiky, túto povinnosť ukladá v období od 15. novembra do 15. marca, no aj so špecifikovaním podmienok použitia pneumatík.
Základnou podmienkou, ktorá sa týka osobných motorových vozidiel do 3,5 tony, je podmienka súvislej vrstvy snehu, ľadu alebo námrazy na vozovke.
V praxi to teda znamená, že ak sa nebudete v zimnom období pohybovať vozidlom po ceste, ktorá je zasnežená, je na nej ľad alebo námraza, nemusíte mať na auta obuté zimné pneumatiky. Treba si však uvedomiť, že to so sebou prináša aj riziká.
Tie sa týkajú najmä vašej bezpečnosti, stability pri ovládaní vozidla a brzdnej dráhy. Pokiaľ to je teda čo i len trocha možné, je lepšie zimné pneumatiky používať a to aj vtedy, ak si myslíte, že vo vašom regióne či meste námraza, ľad alebo sneh nehrozia. Zimná zmes a zimný dezén sú totiž špeciálne uspôsobené aj pre nízku teplotu pod 7 °C.
Vyhláška ďalej stanovuje, že v zimných podmienkach je nutné mať zimné obutie na všetkých nápravách, nielen na tej hnacej. Pozor si dajte aj na minimálnu povinnú hĺbku dezénu, kým pri letných platí hodnota 1,6 mm, u zimných je to viac, až 3 mm.
Na rozdiel od minulosti dnes už vyhláška nestanovuje povinnosť mať so sebou náhradné žiarovky a poistky. Pokiaľ ale máte staršie auto, ktoré ešte nie je vybavené LED svetlami, mali by ste tieto náhradné komponenty mať radšej vždy so sebou.
Nielen pre vás, ale aj pre pomoc druhým je dobré, ak bude súčasťou výbavy ťažné lano, nikdy neviete, komu budete potrebovať pomôcť alebo kedy sa zíde vám.
Obzvlášť v zimnom období platí, že by ste mali mať vo výbave aj škrabku na ľad, rozmrazovač na okná, metličku na očistenie karosérie od snehu alebo snehové reťaze. To posledné môže byť dokonca aj povinné, na viacerých cestách v horských oblastiach u nás aj v zahraničí uvidíte značku, ktorá použitie zimných reťazí prikazuje.
Celoročne sa vám bude tiež hodiť hasiaci prístroj, ktorý môže zachrániť majetok aj životy. Dnes sa dajú kúpiť špeciálne hasiace prístroje presne do auta, ktoré sú praktické, rozmerovo skladné a majú jednoduché ovládanie pre rýchle spustenie hasenia.
Ako doplnkovú výbavu odporúčame mať v aute aj štartovacie káble. Aj v tomto prípade platí, že sa budú hodiť nielen v zime, kedy je riziko vybitia batérie vyššie, ale v každom ročnom období. Nezabudnite mať so sebou ani formulár pre záznam o dopravnej nehode, nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť a to aj pri menších „ťukancoch“.
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024